Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast

Projekt "JĘZYK KOMUNIKACJI BEZ PRZEMOCY"

PROJEKTJĘZYK KOMUNIKACJI BEZ PRZEMOCY”

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lęborku w związku z ogłoszonymi w dniu 27.06.2024 roku wynikami otwartego konkursu na realizację projektów w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy Domowej” – edycja 2024 przystąpił do realizacji programu 
pn. JĘZYK KOMUNIKACJI BEZ PRZEMOCY.

Projekt przygotowany przez pracowników Ośrodka Interwencji Kryzysowej przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Lęborku został pozytywnie oceniony przez

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i otrzymał dotację na realizację zadań wynikających z treści projektu w kwocie 25.650,00zł.
Całkowity koszt projektu wynosi 35.000,00zł.

Celem projektu jest:

Rozwój działań profilaktycznych mających na celu podniesienie świadomości społecznej na temat zjawiska przemocy domowej w Powiecie Lęborskim.

Działania projektowe:

W ramach realizacji projektu podjęte zostaną działania informacyjne, edukacyjne i profilaktyczne, celem wdrożenia adekwatnych do potrzeb osób zagrożonych zjawiskiem i doznających przemocy domowej oraz synchronizowanych międzyinstytucjonalnych usług społecznych świadczonych przez podmioty realizujące zadania w tym obszarze na terenie Powiatu Lęborskiego.

  1. Zorganizowanie szkolenia międzyinstytucjonalnego o tematyce przemocy domowej  przeznaczonego dla specjalistów z resortów: pomocy społecznej, edukacji, ochrony zdrowia, policji, a w szczególności członków gminnych zespołów interdyscyplinarnych, pracowników ośrodków pomocy społecznej, pedagogów szkolnych, nauczycieli, pielęgniarek środowiskowych, specjalistów z Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i dorosłych, kuratorów, dzielnicowych oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych. Szkolenie odbędzie się w formie dwóch edycji 5 godzinnego wykładu i dyskusji o tematyce: Budowanie współpracy międzyinstytucjonalnej poprzez stosowanie przepisów znowelizowanej ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej w praktyce.
  2. „Edukacyjna przygoda rodzinna” – przeprowadzenie kampanii działań profilaktycznych w rodzinie, np.: propagowanie prawidłowych form aktywnego spędzania czasu wolnego, integracji członków rodziny, właściwego komunikowania się, edukacji wewnątrzrodzinnej. Edukacyjny wyjazd do Muzeum Nauki w Gdańsku HEVELIANUM.
  3. Powiatowy Konkurs Plastyczny pn. „Słowa mają MOC” - przygotowanie krótkiego komiksu – skierowanego do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Powiatu Lęborskiego. Jego celem jest poszerzenie świadomości w obszarze komunikacji, przede wszystkim jej znaczenia w budowaniu więzi i porozumienia się między ludźmi. Konkurs realizowany będzie w ramach kampanii „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”.
  4. Sesja ćwiczeń metodą TRE dla młodzieży – młodzież zapozna się z sekwencję ćwiczeń, która pomoże im m.in. w: osiągnięciu równowagi emocjonalnej, autoregulacji, nawiązaniu lepszego dialogu ze swoim ciałem,  „wyrzuceniu” z ciała kumulowanego stresu i napięcia, skutków zaburzonej komunikacji, nierozpoznawalnych emocji i traumatycznych przeżyć, poprawie ogólnego samopoczucia, lepszym radzeniu sobie z codziennym stresem. Działanie dedykowane do młodzieży z klas VII-VIII ze szkół podstawowych oraz ze szkół ponadpodstawowych z Powiatu Lęborskiego.
  5. Warsztaty komunikowania się bez przemocy dla par – zajęcia warsztatowe obejmować będą miedzy innymi tematy związane z komunikowaniem się w rodzinie i jego skutkami, z komunikowaniem emocji, potrzeb, próśb czy empatią. Uczestnicy podczas zajęć poznają metody, techniki i narzędzia komunikowania się bez przemocy oraz wezmą udział w treningu praktycznego stosowania komunikatów.
  6. Opracowanie, zakup i rozpowszechnienie materiałów informacyjno-edukacyjnych   w ramach prowadzonych kampanii społecznych ukierunkowanych na podniesienie świadomości społecznej na temat zjawiska przemocy domowej, upowszechniane będą informacje o możliwości skorzystania z pomocy jak i zakresie usług świadczonych przez Ośrodek Interwencji Kryzysowej przy PCPR w Lęborku.

Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31