Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast

Wypożyczalnia technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lęborku

 

Beneficjentem wypożyczalni może zostać osoba, która:

- ma ważne orzeczenie o niepełnosprawności (czyli orzeczenie wydawane dzieciom do 16 roku życia) lub orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne,

- w ciągu 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o wypożyczenie technologii wspomagającej nie otrzymała ze środków PFRON albo NFZ dofinansowania na zakup takiej samej technologii wspomagającej jak ta, którą chce wypożyczyć. Co można wypożyczyć? Dostępne są cztery rodzaje technologii wspomagających:

- Technologie wspomagające dla osób z zaburzeniami wzroku, np. linijka Brajlowska, powiększalniki przenośne stacjonarne, drukarki Brajlowskie; 

- Technologie wspomagające dla osób z zaburzeniami słuchu, np. aparaty słuchowe, urządzenia i systemy wspomagające słyszenie;

- Technologie wspomagające ogólne, np. koncentratory tlenu, łóżka rehabilitacyjne, podnośniki transportowe elektryczne;

- Technologie wspomagające komunikację alternatywną, np. oprogramowanie wspierające komunikację alternatywną, zestawy wspierające komunikację alternatywną (tablet + telefon, tablet + oprogramowanie MÓWik).

Szczegółowa lista sprzętu znajduje się na stronie https://wypozyczalnia.pfron.org.pl

W jaki sposób można wypożyczyć sprzęt?

Należy złożyć wniosek o wypożyczenie technologii wspomagającej przy użyciu Systemu Obsługi Wsparcia (SOW) w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.

Osoby zainteresowane wypożyczeniem technologii wspomagających na każdym etapie procesu wypożyczania mogą kontaktować się z pracownikami CIDON tj. Centrum Informacyjno-Doradczego dla Osób z Niepełnosprawnością, którzy udzielą potrzebnych wskazówek. CIDON-y znajdują się w każdym województwie przy Oddziale PFRON i świadczą kompleksowe usługi informacyjne i doradcze dla osób z niepełnosprawnością oraz ich otoczenia.

Lista kontaktowa znajduje się na stronie: https://cidon.pfron.org.pl/kontakt/ Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lęborku

Czy za wypożyczenie sprzętu jest pobierana opłata?

Warunkiem wypożyczenia technologii wspomagającej jest zawarcie przez wnioskodawcę z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych (RARS) umowy wypożyczenia oraz wpłacenie jednorazowej kaucji zwrotnej w wysokości 2% ceny zakupu danej technologii.

Umowa wypożyczenia zawierana jest na piśmie lub elektronicznie najpóźniej w dniu dostarczenia technologii wspomagającej.

Na jak długo może być wypożyczony sprzęt ?

Umowa wypożyczenia technologii wspomagającej zawierana jest z wnioskodawcą na jeden rok, albo na okres krótszy wynikający z okresu ważności orzeczenia.

Umowa może ulec przedłużeniu na kolejny rok: warunkiem przedłużenia umowy jest zgłoszenie przez wypożyczającego chęci jej kontynuowania poprzez system SOW, nie później niż na miesiąc przed datą wygaśnięcia umowy.

http://www.pfron.org.pl/

 

Wypożyczalnia technologii wspomagających - sprawdź, jak z niej skorzystać (video)

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

Zegar

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31