Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast

szkolenie kandydatów

Nabór kandydatów na szkolenie dla rodzin zastępczych trwa trybie ciągłym - cały rok - PRZYJDŹ, ZADZWOŃ - chętnie odpowiemy na wszytkie pytania - ZAPRASZAMY

Kandydaci na rodziny zastępcze uczestniczą w szkoleniu organizowanym przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lęborku, które dla mieszkańców powiatu lęborskiego jest bezpłatne. Szkolenie prowadzone jest przez dwóch trenerów i trwa około 3 m-cy. Szkolenie to sesje grupowe i indywidualne, odbywające się najczęściej raz w tygodniu, z których każda trwa ok. 4 godziny. Odbywają się dwa spotkania indywidualne w domu kandydatów oraz 10-cio godzinne praktyki, organizowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lęborku, w funkcjonującej rodzinie zastępczej lub placówce opiekuńczo-wychowawczej.

Szkolenie prowadzone jest w formie ćwiczeń - warsztatów, gdzie kandydaci mają możliwość sprawdzenia samych siebie w różnych sytuacjach. W trakcie szkolenia i po jego zakończeniu trenerzy/kandydaci często zadają sobie pytania: Czy tej rodzinie możemy powierzyć dziecko? /Czy jestem gotowy do podjęcia roli rodzica zastępczego, czy podołam nowym wyzwaniom, czy potrafię w razie trudności prosić o pomoc? Czy jestem gotowy dbać i wzmacniać relację dziecka z rodziną biologiczną? Czy jestem świadomy zmian jakie wniesie przyjęcie dziecka do mojej rodziny?

Program szkolenia obejmuje zdobycie lub ugruntowanie wiedzy i umiejętności dot. zaspokajania potrzeb opiekuńczych, rozwojowych, kompensowania opóźnień, wzmacniania więzi z rodziną naturalną oraz pracy zespołowej na rzecz umieszczonego w rodzinie dziecka. Konieczna jest obecność kandydatów na wszystkich sesjach szkoleniowych, która zarówno w przypadku małżeństwa jak i osób żyjących w związku nieformalnym - dotyczy obojga kandydatów. Ważne jest zaangażowanie i aktywność w trakcie szkolenia i wywiązanie się ze wszystkich zadań nałożonych programem szkoleniowym.

Po zakończeniu szkolenia uczestnicy otrzymują świadectwo jego ukończenia, a trenerzy wydają rekomendację, która może być pozytywna lub negatywna, a może także wskazywać konieczność dalszej pracy kandydatów, bo ukończenie szkolenia dla rodzin zastępczych nie jest równoznaczne z otrzymaniem uprawnień do pełnienia funkcji rodziny zastępczej. Uprawnienia nabywa się w momencie wydania zaświadczenia o kwalifikacji kandydata do pełnienia funkcji rodziny zastępczej, wydawanego przez zespół kwalifikacyjny PCPR.

Zegar

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29

Imieniny