Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast

Pomoc w kryzysie psychicznym

Centrum Zdrowia Psychicznego w Lęborku

Od dnia 1 lutego 2023 roku Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lęborku przystąpił do realizacji programu pilotażowego reformy Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego w oparciu o organizację Centrów Zdrowia Psychicznego. Reforma zakłada utworzenie sieci centrów zdrowia psychicznego, z których każde obejmie opieką wyznaczony terytorialnie obszar pojedynczych powiatów lub grup powiatów na terenie całego kraju. SPS ZOZ jest realizatorem świadczeń nie tylko dla pacjentów z powiatu lęborskiego, ale także części gmin powiatu wejherowskiego, co pozwoli na objęcie opieką ponad 156 tys. pełnoletnich mieszkańców tego regionu. Wiodącą ideą reformy jest stopniowe odejście od tzw. azylowego modelu opieki, w którym pacjent cierpiący z powodu choroby psychicznej trafia pod opiekę zespołu terapeutycznego wyłącznie w okresach znacznego nasilenia objawów – często z koniecznością hospitalizacji – pozostając bez opieki i wsparcia w okresach częściowego, czasowego złagodzenia objawów. Taki model organizacyjny udzielania świadczeń w znacznym stopniu ograniczał możliwość asymilacji społecznej pacjentów i przyczyniał się do budowania barier oraz stygmatyzacji społecznej. Celem nadrzędnym terapii w zreformowanym modelu opieki jest przywrócenie osoby chorej psychicznie lub doznającej kryzysu psychicznego do aktywnego funkcjonowania społecznego w zróżnicowanych rolach: w środowisku rodzinnym, zawodowym, towarzyskim oraz w aktywnościach związanych ze spędzaniem wolnego czasu.

DANE KONTAKTOWE CENTRUM

Telefon: 59 8635 296
E-mail: czp@szpital-lebork.com.pl

Kierownik: Magdalena Olszewska-Szreder - specjalista w dziedzinie psychiatrii
Telefon: 59 8635 355
E-mail: molszewska-szreder@szpital-lebork.com.pl

Z-ca Kierownika: Janis Kostas Chrisidis - specjalista w dziedzinie psychiatrii
E-mail: jchrisidis@szpital-lebork.com.pl

LOKALIZACJA CENTRUM

Centrum Zdrowia Psychicznego w Lęborku posiada trzy dogodne dla Pacjentów, lokalizacje:

  • Lębork, ul. Juliana Węgrzynowicza 13 - SPS ZOZ w Lęborku, gdzie udzielane są świadczenie w ramach oddziałów stacjonarnych, oddziału dziennego oraz izby przyjęć;
  • Lębork, ul. Stefana Żeromskiego 9/10 - budynek dawnej Poradni "MAR-VITA" (za marketem Kaufland), gdzie udzielane są świadczenia w ramach punktu zgłoszeniowo-koordynacyjnego, poradni zdrowia psychicznego oraz leczenia środowiskowego

link: https://www.szpital-lebork.com.pl/szpital/czp/


“W sam Punkt”!  Nowy punkt informacyjno - konsultacyjny na mapie Pomorza!

Dla osób z Pomorza, które doświadczają kryzysu, choroby psychicznej, dla ich rodzin i bliskich uruchomiono specjalny telefon przy Stowarzyszeniu Na Drodze Ekspresji, dzięki któremu można skorzystać z porad i informacji prowadzonych przez „asystentów zdrowienia”, czyli osoby z doświadczeniem choroby oraz psychologów.

Punkt jest częścią większego projektu o nazwie “„50 decybeli - edukacja i samopomoc w zakresie zdrowia psychicznego” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

To jeden z tych dni...Siedzisz na łóżku i zastanawiasz się, czy w ogóle wstać. Nie myślisz, czy w ogóle masz na to ochotę. Od dawna jej nie masz...Nie wiesz, co ze sobą zrobić...Pustka w głowie potęguje uczucie samotności i izolacji od bliskich…

Nie rozumiesz innych i oni nie rozumieją Ciebie. Myślisz sobie “Co nie tak ze mną? Czy tak będzie już zawsze?”.

“Czemu oni tak dziwnie na mnie patrzą? Nie mogę znieść ich spojrzeń. Chcę stąd uciec”.

Czujesz się jak w martwym punkcie…

No właśnie. W punkcie…

Badania* pokazują, że średnio 1 na 3 osoby doświadcza w Polsce kryzysu psychicznego lub choroby psychicznej. To może być każdy z nas... Również twój sąsiad, sąsiadka lub ktoś z twoich bliskich. Doświadczenie kryzysu bądź choroby można przeżywać na różne sposoby, ale ważne by nie pozostać w przeżywaniu samemu…

Dla osób z Pomorza, które doświadczają kryzysu, choroby psychicznej, dla ich rodzin i bliskich dyżurujemy pod specjalnym telefonem przy Stowarzyszeniu Na Drodze Ekspresji.

 “W sam Punkt”- celuj do nas po wsparcie i informacje!

Usłyszysz nas pod telefonem w każdy roboczy dzień tygodnia!

Konsultanci/konsultantki  “W sam Punkt”  pozostają do Waszej dyspozycji przez 5 dni w tygodniu pod numerem telefonu: +48 572 685 422

Możesz nas usłyszeć w poniższe  dni i godziny:

Poniedziałek: 17-19

Wtorek: 17- 19

Środa: 10-13

Czwartek: 10-13

Piątek: 17-19

Jesteśmy dostępni pod telefonem o tych różnych porach, by trafić w Twoją gotowość  i chęć, aby z nami porozmawiać.  Kontakt jest wyłącznie telefoniczny.

Za cel działalności “W sam Punkt” obraliśmy sobie udzielanie informacji i dopasowanie adekwatnej oferty wsparcia do problemów i potrzeb osób i rodzin w tematyce zdrowia psychicznego. Proponowana przez nas oferta pomocy jest bezpłatna.

Porady i informacje telefoniczne prowadzone są przez „asystentów zdrowienia”, czyli osoby z doświadczeniem choroby i psychologów, a sam punkt jest częścią większego projektu o nazwie “„50 decybeli - edukacja i samopomoc w zakresie zdrowia psychicznego” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Działania projektu będziemy Wam regularnie przybliżać na naszej stronie oraz fanpage’u! Śledźcie nas koniecznie!

*Badanie epidemiologiczne zaburzeń psychicznych, ilustrujące skalę zaburzeń psychicznych w Polsce w 2020: EZOP przeprowadzone zgodnie z metodologią Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) we współpracy z Konsorcjum World Mental Health (WMH).

https://ezop.edu.pl › publikacje

ZAŁĄCZNIKI:

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

Zegar

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31