Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast

informacje dla kandydatów

INFORMACJE DLA KANDYDATÓW

DO PEŁNIENIA FUNKCJI RODZINNEJ PIECZY ZASTĘPCZEJ

Kwalifikacja kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej

Choć kwalifikacja może wydawać się długotrwała i złożona, to nasi pracownicy pomogą spokojnie i bez większych trudności przejść ten proces. Ważnym jest, aby rodzice zastępczy byli dobrze i właściwie przygotowani do podjęcia tej roli, posiadali odpowiednie kompetencje i potrafili szukać pomocy i wsparcia w obliczu ewentualnie pojawiających się trudności.

Kto może pełnić funkcję rodziny zastępczej?

Małżonkowie lub osoba niepozostająca w związku małżeńskim, którzy:

  • Dają rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej.
  • Nie są i nie byli pozbawieni władzy rodzicielskiej oraz władza rodzicielska nie jest im ograniczona i zawieszona.   
  • Wypełniają obowiązek alimentacyjny – w przypadku gdy taki  w stosunku do nich wynika z tytułu egzekucyjnego.
  • Nie są ograniczone w zdolności do czynności prawnych.
  • Są zdolne do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem, co zostało potwierdzone zaświadczeniem lekarskim o stanie zdrowia wystawionym przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz opinią o posiadaniu predyspozycji i motywacji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej wystawioną przez psychologa.
  • Przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Zapewniają odpowiednie warunki bytowe i mieszkaniowe umożliwiające dziecku zaspokajanie jego indywidulanych potrzeb, w tym: rozwoju emocjonalnego i fizycznego
    i społecznego, właściwej edukacji i rozwoju zainteresowań, wypoczynku i organizacji czasu wolnego.
  • Nie figurują w bazie danych Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.
  • Nie byli skazani prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo.
  • Co najmniej jedna osoba tworząca rodzinę posiada stałe źródło dochodów.

 

Proces kwalifikacji osoby/rodziny do pełnienia funkcji rodzinnej pieczy zastępczej:

ETAP I: Kontakt z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Lęborku  – osobisty, telefoniczny lub za pośrednictwem skrzynki podawczej.

Siedziba PCPR: ul. Stefana Okrzei 15, 84-300 Lębork, pokój 207 lub 212.

Telefon kontaktowy: 59-842-17-71.

Pracownik, z którym podjęto kontakt proponuje rozmowę wstępną, mającą na celu zapoznanie kandydatów  z podstawowymi informacjami dotyczącymi rodzicielstwa zastępczego, w tym dotyczących wymaganych w procesie kwalifikacji dokumentów.

ETAP II: Zgromadzenie i złożenie w PCPR dokumentów.

Wymagana dokumentacja:

  1. Pisemny wniosek kandydatów do pełnienia funkcji pieczy zastępczej
    wraz z oświadczeniami (wg wzoru PCPR).
  2. Zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (dopuszcza się złożenie zaświadczenia lekarskiego wg innego wzoru, niż wskazany przez PCPR).
  3. Zaświadczenie o osiąganych dochodach z ostatnich  3 miesięcy lub PIT za ubiegły rok (w przypadku rolników zaświadczenie z Urzędu Gminy   o ilości hektarów przeliczeniowych lub nakaz płatniczy, decyzja  o przyznaniu dopłat do gospodarstwa rolnego) wraz 
    z dokumentem potwierdzającym posiadanie stałego źródła dochodu, np. kserokopia umowy o pracę, decyzja ZUS, potwierdzenie prowadzenia działalności gospodarczej, itp.
  4. Oryginały dowodów osobistych do wglądu.
  5. Odpis aktu małżeństwa (kserokopia) – osób będących w związku małżeńskim lub odpis aktu urodzenia – osoby samotnej.
  6. Potwierdzenie praw do zajmowanego lokalu (np. kopia notarialnego aktu własności lokalu), aktualne potwierdzenie zamieszkania.
  7. Kserokopie dokumentów potwierdzających wykształcenie lub oświadczenie  w tym zakresie.

Po złożeniu wymaganych dokumentów, PCPR dokonuje czynności kwalifikacyjnych kandydata do pełnienia funkcji rodzinnej pieczy zastępczej. Kwalifikacja obejmuje m. in. gromadzenie i weryfikację dokumentów, wizytę w miejscu zamieszkania kandydatów, opinię z właściwego ośrodka pomocy społecznej, konsultację psychologiczną i pedagogiczną.

ETAP III: Wstępna kwalifikacja do szkolenia.

Po dokonaniu oceny spełniania warunków do pełnienia funkcji rodziny zastępczej, PCPR wydaje wstępną kwalifikację. W przypadku pozytywnej wstępnej kwalifikacji, PCPR kieruje kandydata na jego wniosek na szkolenie. Przed jego rozpoczęciem, uczestnikom, przedstawiona jest specyfika szkolenia, ustalony terminarz sesji szkoleniowych.

ETAP IV: Szkolenie kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej.

Szkolenie jest BEZPŁATNE, dopasowane do możliwości uczestnictwa kandydatów.  Ma formę warsztatów. Są to sesje grupowe i indywidualne, odbywające się najczęściej raz w tygodniu, z których każda trwa około 4 godziny. Kandydaci odbywają praktyki w rodzinach zastępczych lub rodzinnych domach dziecka wskazanych przez PCPR.
W trakcie szkolenia i po jego zakończeniu trenerzy/kandydaci często zadają sobie pytania: Czy tej rodzinie możemy powierzyć dziecko? Czy jestem gotowy do podjęcia roli rodzica zastępczego? Czy podłam nowym wyzwaniom? Czy potrafię w razie trudności prosić o pomoc? Czy jestem gotowy dbać o relację dziecka z rodziną biologiczną? Czy jestem świadomy zmian jakie wniesie przyjęcie dziecka do mojej rodziny?

Program szkolenia obejmuje zdobycie lub ugruntowanie wiedzy i umiejętności dot. zaspokajania potrzeb opiekuńczych, rozwojowych, kompensowania opóźnień, wzmacniania więzi z rodziną biologiczną oraz pracy zespołowej na rzecz umieszczonego w rodzinie dziecka. Ważne jest zaangażowanie i aktywność w trakcie szkolenia i wywiązywanie się ze wszystkich zadań nałożonych programem szkoleniowym. Po zakończeniu szkolenia uczestnicy otrzymują świadectwo jego ukończenia.  Ukończenie szkolenia dla rodzin zastępczych nie jest równoznaczne
z otrzymaniem uprawnień do pełnienia funkcji rodziny zastępczej. Uprawnienia nabywa się w momencie wydania przez PCPR zaświadczenia kwalifikacyjnego do pełnienia funkcji rodziny zastępczej.

ETAP V: Przyjęcie dziecka do rodziny i pełnienie funkcji rodziny zastępczej.

Informacja o dziecku, dla którego poszukuje się odpowiedniego, danego kandydata na rodzinę zastępczą, może trafić do PCPR w różnym czasie, może to nie być „zaraz” po otrzymaniu świadectwa ukończenia szkolenia i zaświadczenia kwalifikacyjnego.

Na każde umieszczone dziecko rodzina zastępcza otrzymuje świadczenia na pokrycie kosztów jego utrzymania w wysokości określonej
w ustawie z dnia 9 czerwca 2011 o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

wniosek - w zakładce druki lub do pobrania w PCPR Lębork (pok. 207-211)

09.11.2021

09.11.2021 - 09.11.2021 , 09:00 - 11:00

supewizja opiekunów zastępczych - zawodowych i RDD »

16.11.2021

21.11.2021

21.11.2021 - 30.11.2021

Dzień Pracownika Socjalnego »

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31