„Język komunikacji bez przemocy” – PCPR realizuje projekt
35 tys. zł. to budżet projektu „Język komunikacji bez przemocy” przygotowanego i realizowanego przez Ośrodek Interwencji Kryzysowej przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Lęborku. PCPR na realizację projektu pozyskał 25.650 zł dofinansowania z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Projekt realizowany jest w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy Domowej” – edycja 2024. Celem jest rozwój działań profilaktycznych mających na celu podniesienie świadomości społecznej na temat zjawiska przemocy domowej w Powiecie Lęborskim. Projekt polega na działaniach informacyjnych, edukacyjnych i profilaktycznych adekwatnych do potrzeb osób zagrożonych zjawiskiem i doznających przemocy domowej oraz zsynchronizowanych międzyinstytucjonalnych usług społecznych świadczonych przez podmioty realizujące zadania w tym na obszarze na terenie Powiatu Lęborskiego.
W ramach projektu w połowie października zorganizowano dwudniowe szkolenie międzyinstytucjonalne o tematyce przemocy domowej, w którym udział wzięło 91 specjalistów – reprezentujących instytucje pomocy społecznej, edukacji, ochrony zdrowia, policji, członków gminnych zespołów interdyscyplinarnych, pracowników ośrodków pomocy społecznej, pedagogów szkolnych, nauczycieli, pielęgniarek środowiskowych, specjalistów z Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i dorosłych, kuratorów, dzielnicowych oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych. Szkolenie odbyło się w formie wykładów i dyskusji o tematyce: Budowanie współpracy międzyinstytucjonalnej poprzez stosowanie przepisów znowelizowanej ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej w praktyce.
Pod honorowym patronatem Starosty Lęborskiego Tomasza Litwina przygotowany został Powiatowy Konkurs Plastyczny „Słowa mają MOC” dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w ramach kampanii „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”. Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu krótkiego komiksu. Celem konkursu jest poszerzenie świadomości w obszarze komunikacji, przede wszystkim jej znaczenia w budowaniu więzi i porozumienia się między ludźmi.
Kolejne zrealizowane działania projektowe to sesja ćwiczeń metodą TRE dla młodzieży. Grupa uczestników od 7.10.2024 r. bierze udział w sekwencji ćwiczeń, która pomoże im m.in. w osiągnięciu równowagi emocjonalnej, autoregulacji, nawiązaniu lepszego dialogu ze swoim ciałem, „wyrzuceniu” z ciała kumulowanego stresu i napięcia, skutków zaburzonej komunikacji, nierozpoznawalnych emocji i traumatycznych przeżyć, poprawie ogólnego samopoczucia oraz w lepszym radzeniu sobie z codziennym stresem.
Od 17 października trwają warsztaty komunikowania się bez przemocy dla par. Spotkania obejmują miedzy innymi tematy związane z komunikowaniem się w rodzinie i jego skutkami, z komunikowaniem emocji, potrzeb, próśb czy empatią. Uczestnicy podczas zajęć poznają metody, techniki i narzędzia komunikowania się bez przemocy oraz biorą udział w treningu praktycznego stosowania komunikatów.
Pod koniec listopada br. grupa 47 uczestników – członków rodzin korzystających ze wsparcia w OIK, w tym m.in.: osób doznających przemocy, z problemami opiekuńczo-wychowawczymi wraz z opiekunami - pracownikami PCPR weźmie udział w edukacyjnym wyjeździe do Muzeum Nauki HEVELIANUM w Gdańsku w ramach kampanii działań edukacyjnych „Edukacyjna przygoda rodzinna”, promującej prawidłowe formy aktywnego spędzania czasu wolnego, integrację członków rodziny, właściwe komunikowanie się i edukację wewnątrzrodzinną.
Podniesieniu świadomości społecznej dotyczącej zjawiska przemocy domowej i upowszechnianiu informacji o możliwości skorzystania z pomocy i zakresie usług świadczonych przez Ośrodek Interwencji Kryzysowej przy PCPR w Lęborku służą opracowane i rozpowszechniane w ramach realizacji projektu materiały informacyjno-edukacyjne.
Osoby zainteresowane tematem, pakiet wiedzy na temat projektu oraz materiały dotyczące jego zakresu mogą uzyskać kontaktując się z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej w Powiatowym Centrum pomocy Rodzinie przy ul. Okrzei 15 w Lęborku.