PORADNICTWO PRAWNE PRZY POWIATOWYM CENTRUM POMOCY RODZINIE W LĘBORKU
ul. Stefana Okrzei 15 84-300 Lębork sekretariat: tel./fax.: 59 8421771
RADCA PRAWNY:
Aleksandra Łyczak
udziela porad prawnych w PCPR w każdą środę od 11:00-13:00 lub wg indywidualnych ustaleń - pok. 102
pod numerem telefonu ww. terminie: 59 8421771
NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ UDZIELA RÓWNIEŻ:
Z nieodłatnej pomocy prawnej, z nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz nieodpłatnej mediacji może skorzystać każda osoba, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, w tym osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniająca innych osób w ciągu ostaniego roku.
Rozwiązanie takie ma na celu zagwarantowanie dostępu do podstawowych usług prawniczych grupie osób, które z uwagi na swój status materialny lub sytuację życiowa nie mają możliwości uzyskania profesjonalnej pomocy prawnej.
Porady co do zasady udzielane są podczas osobistej wizyty w punkcie, po wczesniejszym telefonicznym jej umówieniu pod nr 59 863 28 05 lub 59 863 28 10.
Osoby , które ze względu na niepełnosprawność ruchową nie są w stanie przybyć do punktu lub doświadczają trudności w komunikowaniu się mogą uzyskać nieodpłatne porady również za pośrednictwem środków porozumienia się na odległość ( telefon,internet), przez zorganizowanie wizyty w ich miejscu zamieszkania lub w miejscu wyposażonym w urządzenie ułatwiające porozumienie się z osobami doświadczającymi trudności w komunikowaniu się lub w miejscu, w którym zapewnia się możliwość skorzystania z pomocy tłumacza języka migowego.
Powszechny dostęp do usług prawniczych jest niezwykle ważny dla poprawy jakości życia mieszkańców. Możliwość uzyskania porad, konsultacji prawnych przed podjęciem działania, decyzji w nieświadomości bądź błędnym przekonaniu co do ich skutków prawnych, może uchronić niejedną osobę przed poważnymi konsekwencjami prawnymi. Stąd też bardzo ważne jest dotarcie z informacją o systemie nieodpłatnego poradnictwa prawnego do jak największej ilości osób.
OŚRODEK POMOCY POKRZYWDZONYM PRZESTĘPSTWEM
Działalność Ośrodka obejmie:
1) organizowanie i finansowanie pomocy prawnej
2) organizowanie i finansowanie pomocy tłumacza
3) pokrywanie kosztów związanych z psychoterapią, pomocą psychiatryczną lub psychologiczną
4) organizowanie i finansowanie pomocy udzielanej przez osobę pierwszego kontaktu
5) pokrywanie kosztów świadczeń zdrowotnych, lekarstw i wyrobów medycznych
6) organizowanie i finansowanie szkoleń i kursów podnoszących kwalifikacje zawodowe oraz pokrywanie kosztów egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe
7) pokrywanie kosztów czasowego zakwaterowania lub udzielania schronienia
8) finansowanie okresowych dopłat do bieżących zobowiązań czynszowych i opłat
9) finansowanie przejazdów środkami komunikacji publicznej lub pokrywanie kosztów transportu związanych z uzyskiwaniem świadczeń
10) pokrywanie kosztów żywności lub bonów żywnościowych
11) pokrywanie kosztów zakupu odzieży, bielizny, obuwia, środków czystości i higieny osobistej
12) finansowanie kosztów zorganizowanego wyjazdu uprawnionego małoletniego
13) zakup urządzeń i wyposażenia.