Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast

Program „Mieszkanie dla absolwenta”

Program „Mieszkanie dla absolwenta”

Oddział Pomorski Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uprzejmie informuje, że w dniu 08 grudnia 2023 roku Rada Nadzorcza PFRON, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom osób z niepełnosprawnościami, Uchwałą nr 26/2023 wprowadziła korzystne zmiany w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta.

Zmiany, które weszły w życie od dnia 8 grudnia 2023 roku:

  • program jest realizowany bezterminowo, do wyczerpania budżetu Programu;
  • rozszerzona została grupy beneficjentów programu o osoby, które nie są absolwentami ale opuszczają rodziny zastępcze, rodzinne domy dziecka lub placówki opiekuńczo-wychowawcze;
  • o dofinansowanie może starać się osoba, która nie jest właścicielem mieszkania ani nie przysługuje jej spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego w miejscowości, w której pracuje lub poszukuje pracy.

Przed zmianami warunkiem udziału w programie było złożenie oświadczenia o braku możliwości zamieszkania w miejscowości realizowania aktywności zawodowej, zatem osoba, która już zamieszkiwała w miejscowości realizowania aktywności zawodowej takiego oświadczenia nie mogła złożyć a wniosek Wnioskodawcy, który nie złożył oświadczenia o braku możliwości zamieszkania w miejscowości realizowania aktywności zawodowej był weryfikowany negatywnie. Obecnie sam fakt pobytu, czy zamieszkiwania już w miejscowości realizowania aktywności zawodowej (np. w akademiku, w hotelu, w wynajmowanym pokoju, wspólnie ze znajomymi w wynajmowanym mieszkaniu, bądź przebywanie/mieszkanie u rodziny lub znajomych, itp.) nie jest powodem wykluczenia z udziału z programu, który daje osobie z niepełnosprawnością szansę na samodzielne i niezależne życie.

Jednocześnie zaznaczam, że Uchwała nr 26/2023 z dnia 08 grudnia 2023 r.  Rady Nadzorczej PFRON wydłużyła maksymalnie na okres do 60 miesięcy dofinasowanie oraz zmieniła  podział miesięcy w podziale degresywnym. Powyższa zmiana wejdzie z dniem 1 marca 2024 r.

Jednocześnie informuję, iż w związku ze zmianą programu wprowadzoną uchwałą RN PFRON nr 26/2023 z dnia 8 grudnia 2023 r., która nie przewiduje przepisu przejściowego, z uwagi na realizację naborów wniosków w ramach programu SAM Mieszkanie dla absolwenta poprzez system SOW i związane z tym ograniczenia systemu w okresie przejściowym zmian w programie należy przyjąć, iż w przypadku wniosków złożonych w styczniu i w lutym umowy muszą zostać zawarte do końca lutego, natomiast w przypadku, gdy umowa nie będzie mogła zostać zawarta do końca lutego, wniosek należy wycofać i złożyć po 1 marca 2024 r.

Po dniu 1 marca 2024 r. nie będzie już podstawy do zawierania umowy na warunkach już wówczas nieobowiązujących (nawet jeśli wniosek dotyczył warunków dofinasowania obowiązujących na dzień jego złożenia tj. przed 1 marca 2024).

Zegar

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29

Imieniny